İçme Su Deposu Temizligi ve Dezenfektesi?

İçme suyu deposunda bulunan mevcut su deposu temizligi su komple boşaltılır. (Hidrofor Kapatılarak, Dalgıçlarımız İle Boşaltım İşlemi Yapılır.) Genel temizlik, kimyasal temizleme, ince temizlik ve son durulama yapılır. Dezenfeksiyon işleminin ardından tekrar durulama yapılır. (Dezenfektan olarak ''Sertifikalı Özek Karışım Kimyasallar'' kullanırız.) Su depo temizligi sonunda deponuza temiz şebeke içme suyu verilir. İçme sularına yönelik gerekli testler ve analiz yapılarak, parametreler kaydedilir.

- Su Deposuna Yapılan Testler Ve Analizler Neler?

Su deposu temizlik işlemleri sırasında kimyasal madde kalıntısı kalıp kalmadığını kanıtlamak ve deponun insan sağlığını tehdit etmediğine dair analizler özel kalibrasyonlu cihazlar tarafından gerçekleştirilip teknik tutanak tutularak kayıt altına alınır. Sorumluya raporun bir nüshası verilir. Dezenfekte işlemi bittikten sonra su deposundan su örneği alınır. Alınan numuneye KASKİ Laboratuvarlarında Mikrobiyolojik Olarak Analizler Yapılır. Analiz Raporu Oluşunca Sonuç Depo Sorumlularına Ulaştırılır.

- TS 13287 TSE-HYB Nedir?

Firmamız TS 13287 TSE-HYB (İçme veya Kullanma Suyu Depolarına Temizlik Hizmeti Veren İş Yeri) Belgesine Sahiptir. İçme Suyu Deposu Temizliğinde Hijyenin Son Derece Önemli Olmasından Ötürü Temiz Bot, Temiz Tulum, Temiz Bone, Temiz Eldiven ve Temiz Ekipman Kullanırız. AKTEPE Group Olarak Siz Değerli Tanıdıklarımıza En Kaliteli Hizmeti Verebilmek İçin Alanında Eğitimli Personellerimizle Ve Tüm Çabamızla Hizmetinizdeyiz. TSE-HYB Belggemizi Görmek İçin Lütfen Tıklayınız. Adres: Hunat Mah. Sivas Cad. AK Plaza Kat:2 No:12 Melikgazi / KAYSERİ Tel: (0352) 222 0 222

- Niçin Su Deposunu Temizlemek Gereklidir?

Genelde ücra yerlerde bulunan su depoları ön planda değillerdir. Kapalı bir yapıda olan su depolarının içlerinde meydana gelen birtakım değişiklikler görülmemektedir. Kirlenmenin anlaşılmamasından dolayı temizliği ihmale gelir. Temizliği yapılmayan su tanklarının içinde kendiliğinden olarak mikroplar ürer. Tabanda çamur / toprak / kireç plakası oluşur. Su deposunun taban, duvar ve tavanında kir katmanı ile pas tabakası oluşur. Düzenli aralıklarda temizlenmeyen su depolarından evinize gelen suyu kullandığımızda hastalıklara yol açar. Bu tip suların tadı ve rengi değişime uğrar.

- Su Deposunun Temizlenme Periyodu Nedir?

Su depolarının 6 ayda 1 kez temizlenip dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilmesi gereklidir. Depo temizliğinin ihmale gelmesi halk sağlığı açısından önemli sıkıntılara yol açar. İçilen, yemeklerde kullanılan, dişimizi fırçaladığımız, banyo yaptığımız, çocuklarımıza içirdiğimiz suyun kirli olmaması için su tankımızın temizliğini günü gelmeden yaptırmalıyız.

- Su Deposu Temizlenmezse Ne Olur?

İçme suyu isale hattındaki borular demir boru ise depoda pas birikmesi kaçınılmazdır. Zamanla depo çamur tutar. Sirkülasyon olmayan yani hareketsiz su deposu 4–10 gün süre zarfında kendiliğinden bakteriler üretir. Demir su depolarının çeperleri zaman içerisinde paslanır, sonra da çürüyerek delinir. Mantar tabakası oluşabilir ve böceklere yuva olması kaçınılmazdır.

- Su Deposunun Temizliği Ne Kadar Sürer?

Deponun bize bildirilmesinin ardından en yakın randevu tarihi belirlenir. Ücretsiz deponun keşfi yapılır. Randevu zamanı gelince ortalama iki saat içerisinde iş bitirilmesinin ardından içilebilir su deponuz tekrar kullanıma açılır. Eğer depo kapağı küçük ise; genişletmek gerekir; çünkü temizlik esnasında gerekli olan malzemeler depoya girecektir. AKTEPE Group Kayseri'de Su Deposu Temizliği ve Dezenfeksiyonu KASKİ Yetkili Firma Belgesi Sahibidir.